| Pontiac Grand Prix GXP |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.327 cm³ (96 mm * 92 mm) |
| Compression ratio | 10 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 438 Nm at 4.400 rpm |
| Maximum Power | 226 kW (307 HP) at 5.600 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.807 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs, ventilated |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P255/45 R 18 99W (8") |
| Wheels rear | P225/50 R 18 94W (7") |
| Length | 5.049 mm |
| Width | 1.875 mm |
| Height | 1.417 mm |
| Kerb weight | 1.650 kg |
| Tank capacity | 64 Liter |
| Year of manufacture | 2004 |