| Pontiac GTO |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.970 cm³ (101,6 mm * 92 mm) |
| Compression ratio | 10,9 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 542 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 298 kW (406 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Manual six-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.789 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P225/50 R 17 |
| Wheels rear | P225/50 R 17 |
| Length | 4.821 mm |
| Width | 1.842 mm |
| Height | 1.394 mm |
| Tank capacity | 70 Liter |
| Year of manufacture | 2004 |