| Pontiac Grand Am SE Automatic |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.198 cm³ (86 mm * 94,6 mm) |
| Compression ratio | 10 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 203 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 104 kW (142 HP) at 5.600 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.723 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Rear suspension | McPherson |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | P215/60 R 15 |
| Wheels rear | P215/60 R 15 |
| Length | 4.732 mm |
| Width | 1.788 mm |
| Height | 1.400 mm |
| Tank capacity | 54 Liter |
| Year of manufacture | 2003 |