| Pontiac Solstice |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement | 2200 cm³ |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Loading | Kompressor |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 305 Nm at 3050225.311 rpm |
| Maximum Power | 179 kW (243 HP) |
| Transmission | Manual six-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.415 mm |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | Michelin Pilot 245/35 R 19 (19") |
| Wheels rear | Michelin Pilot 255/35 R 20 (20") |
| Length | 3.904 mm |
| Width | 1.805 mm |
| Height | 1.143 mm |
| Kerb weight | 1.318 kg |
| Year of manufacture | 2002 |