| Pontiac Bonneville SSEi |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.791 cm³ (96,5 mm * 86,4 mm) |
| Compression ratio | 8,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Loading | Kompressor |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 353 Nm at 2.800 rpm |
| Maximum Power | 153 kW (208 HP) at 4.400 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.814 mm |
| Length | 5.095 mm |
| Width | 1.870 mm |
| Height | 1.410 mm |
| Kerb weight | 1.636 kg |
| Maximum speed | 206 km/h |
| Year of manufacture | 1992 |