| Pontiac Sunbird |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 1.998 cm³ (86 mm * 86 mm) |
| Engine control | ohc |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 237 Nm at 4.800 rpm |
| Maximum Power | 123 kW (167 HP) at 5.600 rpm |
| Transmission | Manual five-speed |
| Drive train | Front engine, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.570 mm |
| Length | 4.615 mm |
| Width | 1.651 mm |
| Height | 1.280 mm |
| Year of manufacture | 1990 |