| Pontiac 6000 SE AWD |
| Engine | 60°-V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.128 cm³ (88,9 mm * 84 mm) |
| Compression ratio | 8,8 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 244 Nm at 3.600 rpm |
| Maximum Power | 101 kW (137 HP) at 4.400 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, transversal, all-wheel drive |
| Wheelbase | 2.665 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Rear suspension | Rigid axle |
| Wheels front | 195/70 R 15 |
| Wheels rear | 195/70 R 15 |
| Length | 4.910 mm |
| Width | 1.830 mm |
| Height | 1.365 mm |
| Tank capacity | 59 Liter |
| Year of manufacture | 1990 |