| Pontiac Grand Prix SE |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.837 cm³ (89 mm * 76 mm) |
| Compression ratio | 8,9 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 230 Nm at 3.600 rpm |
| Maximum Power | 97 kW (132 HP) at 4.500 rpm |
| Transmission | Manual five-speed |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.731 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Rear suspension | McPherson |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo |
| Length | 4.925 mm |
| Width | 1.826 mm |
| Height | 1.341 mm |
| Drag coefficient | 0,299 |
| Kerb weight | 1.456 kg |
| Tank capacity | 60 Liter |
| Year of manufacture | 1988 |