| Pontiac Fiero Sport Coupé |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.471 cm³ (101,6 mm * 76,2 mm) |
| Compression ratio | 9 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 182 Nm at 2.800 rpm |
| Maximum Power | 69 kW (93 HP) at 4.400 rpm |
| Transmission | Manual five-speed |
| Drive train | Midsized engine, transversal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.372 mm |
| Turning circle | 12.100 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | McPherson, coil springs |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | P185/80 R 13 |
| Wheels rear | P185/80 R 13 |
| Length | 4.082 mm |
| Width | 1.750 mm |
| Height | 1.191 mm |
| Kerb weight | 1.136 kg |
| Tank capacity | 38 Liter |
| Maximum speed | 156 km/h |
| Year of manufacture | 1985 |