| Pontiac Firebird Formula |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 6.598 cm³ (110,5 mm * 86 mm) |
| Compression ratio | 7,9 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 434 Nm at 2.200 rpm |
| Maximum Power | 138 kW (188 HP) at 3.600 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.746 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Length | 5.000 mm |
| Width | 1.854 mm |
| Height | 1.255 mm |
| Kerb weight | 1.653 kg |
| Tank capacity | 76 Liter |
| Year of manufacture | 1978 |