| Pontiac Bonneville Hardtop Coupé |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.807 cm³ (98,5 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 7,6 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 372 Nm at 1.800 rpm |
| Maximum Power | 127 kW (172 HP) at 4.000 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.944 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | GR78 x 15 |
| Wheels rear | GR78 x 15 |
| Length | 5.443 mm |
| Width | 1.923 mm |
| Height | 1.369 mm |
| Kerb weight | 1.648 kg |
| Tank capacity | 80 Liter |
| Year of manufacture | 1977 |