| Pontiac GTO Ram Air IV |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 6.548 cm³ (104,6 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 10,75 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 603 Nm at 3.900 rpm |
| Maximum Power | 276 kW (375 HP) at 5.500 rpm |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.845 mm |
| Length | 5.131 mm |
| Width | 1.905 mm |
| Height | 1.321 mm |
| Kerb weight | 1.400 kg |
| Maximum speed | 200 km/h |
| Year of manufacture | 1969 |