| Pontiac Bonneville |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 6.371 cm³ (103,2 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 10 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 570 Nm at 2.800 rpm |
| Maximum Power | 224 kW (304 HP) at 4.600 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 3.150 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, coil springs |
| Brakes front | Drums |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Length | 5.607 mm |
| Width | 2.051 mm |
| Height | 1.441 mm |
| Kerb weight | 1.981 kg |
| Year of manufacture | 1960 |