| Pontiac Star Chief Hydramatic |
| Engine | Inline eight cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 4.385 cm³ (85,6 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 7,7 : 1 (petrol) |
| Engine control | sv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 317 Nm at 2.200 rpm |
| Maximum Power | 95 kW (129 HP) at 3.800 rpm |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 3.150 mm |
| Brakes front | Drums |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | 7.10 x 15-4 (5.5") |
| Wheels rear | 7.10 x 15-4 (5.5") |
| Length | 5.425 mm |
| Width | 1.947 mm |
| Height | 1.606 mm |
| Tank capacity | 75 Liter |
| Year of manufacture | 1954 |