| Pontiac Series 25 |
| Engine | Inline six cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.905 cm³ (90,5 mm * 101,6 mm) |
| Compression ratio | 7 : 1 (petrol) |
| Engine control | sv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximum Power | 88 kW (120 HP) at 3.800 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 3.099 mm |
| Turning circle | 12.600 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Length | 5.156 mm |
| Width | 1.956 mm |
| Height | 1.613 mm |
| Kerb weight | 1.524 kg |
| Year of manufacture | 1954 |