| Pontiac Silver Streak |
| Engine | Inline six cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.921 cm³ (90,5 mm * 101,6 mm) |
| Compression ratio | 6,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | sv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximum Power | 67 kW (91 HP) at 3.200 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 3.100 mm |
| Turning circle | 13.100 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Brakes front | Drums |
| Brakes rear | Drums |
| Length | 5.340 mm |
| Width | 1.981 mm |
| Kerb weight | 1.702 kg |
| Tank capacity | 77 Liter |
| Year of manufacture | 1949 |